Często zadawane pytania dotyczące tytanu klasy 2 i 5
Jan 16, 2026
Klasa 2 i 5 w skrócie
Klasa 2 to handlowo czysty tytan (UNS R50400, W. Nr. 3.7035) o minimalnej wytrzymałości na rozciąganie 345 MPa, szeroko stosowany w przetwórstwie chemicznym, zastosowaniach morskich i wymiennikach ciepła. Klasa 5 to stop alfa-beta Ti-6Al-4V (UNS R56400, W. Nr. 3.7165) o minimalnej wytrzymałości na rozciąganie 895 MPa, będący standardem dla przemysłu lotniczego, implantów medycznych i komponentów poddawanych dużym naprężeniom. Te dwa gatunki mają różne priorytety projektowe, a właściwy wybór zależy od wymagań dotyczących obciążenia, środowiska i produkcji.
Porównanie wytrzymałości i mechaniki
| Nieruchomość | klasa 2 | klasa 5 |
|---|---|---|
| Wytrzymałość na rozciąganie (min) | 345 MPa | 895 MPa |
| Granica plastyczności 0,2% (min) | 275 MPa | 825 MPa |
| Wydłużenie (min) | 20% | 10% |
| Gęstość | 4,51 g/cm3 | 4,43 g/cm3 |
Klasa 5 jest około dwa do trzech razy mocniejsza niż klasa 2, dlatego jest preferowana do-konstrukcji nośnych i elementów złącznych.
Który gatunek jest lepszy dla wody morskiej?
Klasa 2 zapewnia najlepszą naturalną odporność na korozję spośród popularnych gatunków CP i jest szeroko stosowana w odsalaniu, na platformach wiertniczych i rurociągach wody morskiej. Klasa 5 jest również odporna na wodę morską, ale jest wybierana, gdy wymagana jest wysoka wytrzymałość; w przypadku szczelin lub warunków redukujących lepszym rozwiązaniem jest pallad- zawierający pallad klasy 7.
Czy klasa 2 może być stosowana w przemyśle lotniczym?
Tak, ale tylko w przypadku-części niekonstrukcyjnych, takich jak kanały, obudowy i zaciski. W konstrukcjach nośnych-lotnictwa i kosmonautyki wykorzystuje się klasę 5 (Ti-6Al-4V), która łączy w sobie wysoką wytrzymałość, odporność na zmęczenie i odporność na ciepło.
Obróbka i produkcja
Klasa 2 jest łatwiejsza w obróbce i spawaniu, przy mniejszym zużyciu narzędzi i prostszych procedurach. Klasa 5 jest trudniejsza w obróbce, wymaga ostrych narzędzi węglikowych i kontrolowanych prędkości, a także wymaga większej ostrożności podczas spawania, aby uniknąć pęknięć; czynniki te zwiększają koszt produkcji.
Zastosowania medyczne
Stopień 2 charakteryzuje się doskonałą biokompatybilnością i jest stosowany w przypadku-nienośnych-implantów i narzędzi chirurgicznych. W przypadku-implantów nośnych, takich jak śruby kostne i implanty dentystyczne, standardowym wyborem jest klasa 5 ELI (Ti-6Al-4V ELI, klasa 23) zgodnie z ASTM F136 ze względu na wyższą wytrzymałość i kontrolowaną niską zawartość komórek śródmiąższowych.
Limity temperatur
Klasa 2 zachowuje użyteczne właściwości mechaniczne do około 315 stopni w pracy ciągłej, w niektórych zastosowaniach do 400 stopni przy niewielkim obciążeniu. Klasa 5 może być używana w wyższych temperaturach, przy czym zazwyczaj zaleca się-długotrwałą pracę w temperaturach od 300 do 500 stopni, w zależności od poziomu naprężenia.
Standardowe specyfikacje
Typowe specyfikacje obejmują ASTM B348 (pręty i kęsy), ASTM B265 (arkusz, taśma i płyta), ASTM B338 i B861 (rury i przewody rurowe) oraz ASTM F67 i F136 do zastosowań medycznych. Kupujący powinni poprosić o certyfikaty badań materiałów zgodnie z EN 10204 3.1 lub 3.2, potwierdzające wyniki chemiczne i mechaniczne na poziomie-temperatury.
Często zadawane pytania
Czy tytan klasy 2 jest mocniejszy niż tytan klasy 5?
Nie. Klasa 5 ma minimalną wytrzymałość na rozciąganie wynoszącą 895 MPa, czyli około dwa do trzech razy więcej niż minimum 345 MPa w klasie 2.
Czy klasa 2 czy 5 jest lepsza?
Żadne z nich nie jest uniwersalnie lepsze. Klasa 2 jest odpowiednia do zastosowań związanych z korozją, formowaniem i projektami-wrażliwymi na koszty; Klasa 5 jest odpowiednia dla części o wysokiej-wytrzymałości,-krytycznym zmęczeniu i-podwyższonych temperaturach.
O ile wyższa jest wytrzymałość zmęczeniowa klasy 5 niż klasy 2?
Klasa 5 wykazuje znacznie wyższą wytrzymałość zmęczeniową, zwykle podawaną na poziomie około 500–600 MPa przy 10^7 cyklach dla gładkich próbek, mniej więcej dwukrotnie większą niż klasa 2 w porównywalnych warunkach.
Czy tytan klasy 2 można stosować w implantach medycznych?
Tak, do zastosowań nie-nośnych-lub o niskim-naprężeniach. Implanty nośne- wykorzystują klasę 5 ELI zgodnie z normą ASTM F136, co zapewnia wyższą wytrzymałość i odporność na pękanie.
Jaką najwyższą temperaturę może wytrzymać tytan klasy 2?
Stopień 2 jest ogólnie przystosowany do ciągłej pracy w temperaturze około 315 stopni, z ograniczonym użytkowaniem do około 400 stopni, w zależności od obciążenia; Stopień 5 obejmuje około 500 stopni w przypadku-długiej pracy.
Jakie standardy mają zastosowanie do klasy 2 i klasy 5?
ASTM B348, B265, B338, B861, B862 i F67/F136 to najważniejsze odniesienia; odpowiedniki obejmują serię ASME SB-, oznaczenia DIN, JIS i GB/T.







